תכנון מטבחים מוסדיים

תכנון מטבחים מוסדיים
תכנון מטבחים מוסדיים

במטבחים מוסדיים תכנון יעיל הוא המפתח

אם תיכנסו לקטלוגים של חברות לעיצוב מטבחים, סביר שתראו בהם בעיקר עיצובים אשר מתאימים לבתים פרטיים ופחות למוסדות גדולים. העובדה הזו יכולה להוביל למחשבה השגויה שבמוסדות לא דרוש תכנון מוקפד של אזור הבישול והכנת האוכל. אולם למעשה, ההפך הוא הנכון. תכנון נכון של המרחב המדובר הוא קריטי להצלחת הכנת האוכל במוסדות בצורה טעימה, מזינה והגיינית וכידוע – כפי שהצבא הולך על קיבתו, כך גם כל ארגון אחר שיש בו מטבחים מוסדיים. עם זאת, כמובן שחשוב לשים לב להבדלים בין מרחב הכנת האוכל במוסד לבין בית פרטי. בעוד שבבית פרטי אותו מרחב משמש גם לבישול וגם לישיבה משפחתית לארוחת ערב ובכל זמן נתון מבשלים בו מקסימום שני אנשים, הרי שבמוסד דרוש תכנון אחר שמתאים לבישול בכמויות גדולות, תוך שמירה על היגיינה מוקפדת ואין צורך בפינות ישיבה או באסתטיקה המותאמת לבית פרטי.

כיצד מתכננים מטבחים מוסדיים?

תכנון מטבחים מוסדיים מתחיל בהבנת הצרכים של כל מוסד בנפרד. למשל – כמה אנשים צפויים לאכול באותו מוסד בכל יום? האם דרושה בו הפרדה בין אוכל בשרי לבין אוכל וכלים חלביים? כמה ארוחות ביום צריך להכין בו? כמה טבחים צפויים להיות בו? המענה על השאלות הללו הוא השלב הראשון והחשוב ביותר בתכנון, בכדי שבסופו של דבר התוצאה הסופית תשרת את המוסד בצורה הטובה והיעילה ביותר. בהמשך, תוכלו להיעזר בחברות ובחנויות לתכנון מטבחים בשביל להבין אילו פריטים עליכם לרכוש עבור המקום וכיצד נהוג לחלק מרחב גדול של בישול למדורים על פי העניין – מאפייה, אזור חלבי, אזור בשרי, גריל, אכסון, מקררים גדולים וכדומה.

לתת לאוכל של המוסד טעם של בית

לאוכל של מוסדות יצא שם רע, אף שלא בהכרח זה צריך להיות המצב. הניסיון להקנות לאוכל של מוסדות טעם של בית מתחיל בהתייחסות אל תכנון מטבחים מוסדיים בצורה דומה לתכנון כאלו ביתיים, תוך הבנה שלעיצוב של כל פרט יש חשיבות, הן מבחינה אסתטית והן מבחינת האפקטיביות וההתאמה לצורך של הטבחים במהלך הכנת האוכל.

,,
דילוג לתוכן